Moskwa 2012

Mistrzostwa Świata w Szermierce – Kadetów i Juniorów Młodszych
Sebastian Majgier – srebrny medalista, wicemistrz Świata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspaniały sukces osiągnął na odbywających się aktualnie tam mistrzostwach w Moskwie szpadzista Piasta, Sebastian Majgier. 17-letni gliwiczanin wywalczył WICEMISTRZOSTWO ŚWIATA KADETÓW! Droga do medalu łatwa nie była. Trzeba było pokonać całą plejadę młodzieżowych gwiazd światowej szpady, ale po kolei… Sebastian walki eliminacyjne przeszedł jak burza. Po wyjściu z grupy najpierw rozbił Rosjanina Alana Fardzinowa 15:7, a następnie zwyciężył Holendra Toma Bontesa 15:10 i tym samym znalazł się w 1/8 finału. To już było wielkie osiągnięcie tego młodego szpadzisty, ale na tym Majgier nie zamierzał skończyć.

Następnie czekał go polsko-fiński pojedynek. W nim szpadzista Piasta zmiótł z planszy Pauliego Lappalainena trafiając go 15 razy, a sam przyjął tylko 8 ciosów szpadą i kwalifikując się tym samym do ćwierćfinału. Aby stanąć na podium wystarczyło już tylko pokonać Koreańczyka Sangyoung Parka. Ten próbował stawić czoła Polakowi, ale Sebastiana szkoli medalista Igrzysk Olimpijskich, trener były trener reprezentacji, a teraz fechmistrz Piasta Gliwice – Mikołaj Pac Pomarnacki. Walka o medal nie mogła się więc zakończyć inaczej, jak tylko zwycięstwem gliwickiej szkoły szermierczej nad koreańską w stosunku 15:12.

W półfinale na drodze Majgiera stanął Amerykanin – Alexander Eldeib, ale i on musiał pokłonić się szpadziście z Gliwic, przegrywając 15:8. Finał stał się faktem! W walce o złoty medal Polaka zatrzymał już jednak reprezentant Izraela – Yuval Shalom Freilich, pokonując wychowanka Piasta Gliwice 15:6.

Niewątpliwie jest to życiowy sukces tego młodego szpadzisty, ale nie przypadkowy. W tym roku w lutym Majgier w Szczecinie wywalczył mistrzostwo polski juniorów do lat 20. Należą się tu podziękowania trenerom Sekcji Szermierczej Piasta Gliwice, a w szczególności fechmistrzowi panu Mikołajowi Pac Pomarnackiemu za trud włożony w szkolenie tego zawodnika.

Macierzystym klubem Sebastiana Majgiera jest Piast Gliwice (Stowarzyszenie) i nie należy tego mylić z Piast S.A. w którym tylko szkoli się piłkarzy. Sebastian szermierkę uprawia od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej. Aktualnie w sezonie 2011/2012 jest na I miejscu listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego Juniorów Młodszych i na VII miejscu w Rankingu Europejskim.

Oprócz władania szpadą, Sebastian kształci się oczywiście w gliwickich szkołach. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach. Aktualnie uczy się w Liceum nr 1, w klasie o profilu matematyczno –fizycznym. Jego wychowawcą jest Wojciech Zając

Majgier junior pochodzi z usportowionej rodziny. Jego tato Andrzej był piłkarzem ręcznym. Ma cztery siostry. Najstarsza 20 letnia to studentka matematyki na Politechnice Śląskiej – Melania, 13 letnia Kasia jest uczennicą 6 klasy SP nr 12 na osiedlu Kopernika. Natomiast bliźniaczki – 9 letnie Bernadeta i Klara uczęszczają do 3 klasy SP nr 12. Trzy z nich też uprawiają szermierkę. Kasia – kategoria młodzik, Bernadetka i Klara – kategoria zuch. Mama tej usportowionej rodziny ma na imię Ewa. W wieku szkolnym grała w badmintona.