Transport osób za granicę - Belgia, Holandia, Niemcy. Vipmartour - Mariusz Woszczyński

Derby dla Górnika. Górnik – Piast, relacja

Gornik-Piast01Piast Gliwice po raz trzeci już przegrał w Ekstraklasie na Roosevelta z Górnikiem Zabrze, tym razem  1:2.  Wynik tego meczu otworzyli gospodarze. W 27 min Szumskiego zdołał pokonać Małkowski. Już po przerwie efektownym  strzałem  wyrównał Robak. W końcówce jednak zryw zabrzan przyniósł im drugiego gola, a jego autorem był Sobolewski. Pewnym pocieszeniem może być to, że gliwiczanie wreszcie strzelili w Zabrzu gola

Pogoda w niedzielne popołudnie w którym przyszło się zmierzyć Piastowi w małych derbach Górnego Śląska z Górnikiem Zabrze okazała się łaskawa dla zawodników. Godzinę przed meczem  słońce schowało się za chmurami, popadał nawet niewielki deszcz schładzając atmosferę.

W meczowej osiemnastce Piasta zabrakło Mateusza Matrasa. To można było uznać za niespodziankę, bo piłkarz ten uczestniczył w przygotowaniach do tego pojedynku. Trenerzy jednak chyba postanowili stawiać na Marca, Hiszpana, który występuje na tej samej pozycji, co wychowanek Gwarka Ornontowice.

Nawet jednak bez niego, Piast przystępował do tego pojedynku w roli faworyta. Gliwiczanie w pierwszych kolejkach prezentowali się lepiej niż zabrzanie. Strzelili też rywalom już pięć goli, a jak doliczymy do tego w eliminacjach do Ligi Europy, to suma ich wzrasta do 8. Zabrzanie natomiast mieli na koncie przed tym starciem tylko dwa trafienia. Derby mają jednak to do siebie, że rządzą się swoimi prawami i tego typu kalkulacje często biorą w łeb, szczególnie, że Górnicy inaugurowali w tym dniu sezon 2013/14 przed własną publicznością.

Tak jak się można było spodziewać. Pierwsi zaatakowali gospodarze i już w drugiej minucie wywalczyli dwa rzuty rożne. Gliwiczanie łatwo się jednak wybronili z tych sytuacji. Kolejne minuty też należały do Górnika. Z prawej strony ferment robił Nakoulma. W 9 min Ruben wywalczył pierwszy korner dla Piasta. Ten stały fragmet gry nie zakończył się jednak strzałem , a kontrą gospodarzy po której na szczęście Szumski wyprzedził szarżującego na jego bramkę napastnika. Zaraz potem „Prezes” w pełnym biegu oddał mocny strzał na gliwicką bramkę, po którym piłka przeszła metr nad  poprzeczką. Ataki gospodarzy nie ustawały. W 13 min Koszniak zagrał do Zahary, ale kapitalnie zachował się Szumski, broniąc strzał tego ostatniego. Można było więc powiedzieć, że tradycyjnie Piast pierwszy kwadrans przespał. Szumski zachowywał jednak czyste konto, a to było przecież najważniejsze. Drugi kwadrans tez nie zaczął się dobrze. Na bramkę gości sunął atak za atakiem i gol wisiał w powietrzu. Wreszcie w 23 min udało się wyjść z kontrą, ale Cicman, który urwał się prawą stroną boiska, efektem tej akcji był rzut rożny. W 27 min pękła obrona Piasta. Po szkoleniowo wyprowadzonej kontrze Nakoulma, zgubił na kilkunastu metrach Carlesa Marca, zagrał wzdłuż linii do zamykającego akcję Małkowskiego, a ten z kilku metrów trochę ekwilibrystyczny sposób, ale skuteczny zmienił wynik na 1:0 dla Górnika.  Zmobilizowało to zawodników Piasta, którzy szybko postanowili odpowiedzieć też bramką i dwukrotnie postraszyli Witkowskiego.  Czym było bliżej końca pierwszej połowy, Piast coraz częściej gościł pod zabrzańską bramką. Coraz bardziej zaczęło pachnieć golem dla gliwiczan, ale zabrakło czasu, aby choćby wyrównać wynik, bo zakończyła się pierwsza połowa. Mecz jednak trwa 90, a nie 45 minut.  Gliwiczanie mieli jeszcze sporo czasu, aby zdobyć choć jednego gola.

W drugiej połowie aura nie była już tak łaskawa, jak podczas pierwszej części tego meczu. Słońce rozgoniło chmury, zawodnikom przyszło więc rywalizować już w afrykańskim wręcz upale. Oba zespoły do tej drugiej fazy meczu przystąpiły bez zmian. Lepiej tą odsłonę zaczęli gospodarze. W 48 min Sobolewskiemu zabrakło kilku centymetrów, aby podwyższyć wynik. Już w 51 Marcin Brosz zdjął z boiska mało pożytecznego w tym dniu Marca, wpuszczając za niego Murawskiego. Tyle, że zaraz potem Olkowski znalazł się w sytuacji sam na sam, ale na wysokości zadania stanął Szumski, broniąc mocny strzał tego piłkarza, a poprawka już przeszła wysoko nad poprzeczką. Zaraz potem Nakoulma trafił w boczną siatkę. Wydawało się, że Górnik zaczyna rządzić, ale w 55 min Ruben zagrał do Robaka, ten mimo obecności dwóch obrońców, odwrócił się i strzałem w okienko doprowadził do remisu. Strzelona bramka dodaje skrzydeł,a le nieco tempo zwolnił Marcin Brosz, który zdecydował się zdjąć z boiska współautora gola – Rubena Jurado, wpuszczając za niego Kamila Wilczka. W 61 min Zbozień faulował  z boku pola karnego  Kosznika. Gospodarze mieli dobrą okazje, aby choćby zagrozić bramce Piasta, ale zepsuli ten stały fragment gry. W 64 min Kosznik faulował na 26 metrze Robaka. Było to na wprost bramki Witkowskiego, a więc wymarzona sytuacja dla Podgórskiego. Tym razem jednak piłka po strzale kapitana Piasta utknęła  w murze. W 70 min Wilczek trafił w słupek, rosła wieć przewaga Piasta.  Przeprowadzona przez Nawałke dwie minuty później podwójna zmiana miała zmienić obraz gry na korzyść gospodarzy. W 75 min Szumski pewnie wyłapał uderzenie Dancha oddane z 17 metrów. W 82 min wynik ponownie uległ zmianie, ale na korzyść miejscowych. Sobolewski popisał się efektowną przewrotką pokonują zaskakując zupełnie Jakuba Szumskiego. Zaraz potem Olkowski próbował dobić Piasta, ale Szumski okazał się lepszy. Arbiter doliczył do tego meczu trzy minuty. Gospodarze w tym fragmencie tego pojedynku zagrali na tyle mądrze, że nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

Zabrze, ul Roosevelta – 04.08.2013. Godz. 15:30
Górnik Zabrze – Piast Gliwice 2:1 (1:0)
1:0 – 27` Maciej Małkowski (asysta – Prejuce Nakoulma)
1:1 – 55` Marcin Robak (asysta Ruben Jurado)
2L1 -  82` Radosław Sobolewski

Piast: 29. Jakub Szumski – 25. Damian Zbozień, 3. Cseba Horvath, 5. Jan Polak, 23. Krzysztof Król –  17. Tomasz Podgórski, 16. Pavol Cicman, 19. Carles Marc 51` 9. Radosław Murawski), 27. Artis Lazdins (86` 7. Patrick Dytko) –  22. Ruben Jurado (58` 10. Kamil Wilczek) – 11. Marcin Robak
Rezerwowi: 1. Jakub Szmatuła,   14. Adrian Klepczyński, 18. Matej Izvolt, 20. Łukasz Hanzel
Trener: Marcin Brosz

Górnik: 33. Norbert Witkowski – 17. Paweł Olkowski, 26. Adam Danch (K), 22. Seweryn Gancarczyk (86` 5. Oleksander Szeweluchin)
4. Rafał Kosznik, 14. Prejuce Nakoulma, 6. Radosław Sobolewski, 29. Krzysztof Mączyński, 15. Maciej Małkowski (72` 18. Łukasz Madej), 19. Mariusz Przybylski, 20. Mateusz Zachara (72` 7. Sergiej Mosznikow).
Rezerwowi: 1. Pavels Steinbors,   13. Maciej Mańka,  23. Szymon Skrzypczak, 31. Tomasz Wełnicki
Trener:  Adam Nawałka

żółte kartki. Rafał Kosznik, Mariusz Przybylski – Carles Marc, Krzysztof Król, Cseba Horvath, Kamil Wilczek

5 odpowiedzi na „Derby dla Górnika. Górnik – Piast, relacja”

• Szkoda, że nie było Matrasa. Dla mnie to jest błąd!

• I znowu ze szczewami w plecy…..

• wszystko fajnie tylko trenejro popsuł…
    bylem przekonany ze wejdzie Hanzel albo Matras za Lazdinsa i hiszpana … a tu klops Ruben mial gdac do konca po faulach na nim mielismy kilka wolnych do tego asysta… a tak weszli zawodnicy ktorzy nic nie wniesli… Murawski niech wchodzi na wygrane mecze a nie na te ktore trzeba odmienic…
    wygladalo to tak jakbysmy sie bali przypadkiem wygrac z wielkim gornikiem lol

• To już jest nudne znowu Wielki Górnik wygrał:)

• Stawka meczu, wydaje sie Brosza przerastac? Chwalonego ostatnio jako najlepszego pomocnika Piasta, Matrasa, zostawia na lawce, eksperymentujac. Dobrze grajacego Rubena zmienia niepotrzebnie i chyba nie za bardzo ma wyczucie, kogo przeciwko Gornikowi wystawic, by grac i wygrac. Trzecia porazka pod rzad wskazuje, ze trener nie wyciaga wnioskow z porazek. Dobrze, ze nie zastapil jeszcze Robaka Doczekalem, bo moze byloby 0:3!

dawid-janczyk2014
- Ruben gra tutaj dłużej, sporo dał Piastowi, a Kamil strzela bramki gra teraz bardzo dobrze i jest w bardzo wysokiej formie A z Rubenem rywalizujemy, to prawda, ale jest to zdrowa rywalizacja, która dużo daje zespołowi