Bytom, ul Olimpijska – 05.08.2011 r. Godz. 19:00
Polonia Bytom - Piast Gliwice 0:2 (0:0)

0:1 - 54` Tomasz Bzdęga (asysta Tomasz Podgórski)
0:2 - 72` Pavol Cicman (asysta Adrian Świątek)

W pierwszoligowych derbach Górnego Śląska, Piast pokonał w Bytomiu tamtejszą Polonię 2:0. W pierwszej połowie gospodarze toczyli w miarę wyrównany pojedynek z zespołem Marcina Brosza. Po zmianie stron, gliwiczanie byli już jednak drużyną zdecydowanie lepszą. Przypomnijmy, że ostatni raz Piast zwyciężył w meczu wyjazdowym 13 listopada 2010 roku, pokonując w Polkowicach tamtejszego Górnika 3:1.

Piast wygrywa w derbach

Marcin Brosz zaufał tym samym zawodnikom, którzy wybiegli w pierwszej jedenastce w udanym, szczególnie w pierwszej połowie meczu przeciwko Arce. W wyjściowym składzie Polonii znalazło się natomiast miejsce dla Pawła Gamli, piłkarza, który jeszcze niedawno bronił barw Piasta.

Pierwsze 5 minut tego meczu to próba przejęcia kontroli nad środkową strefą boiska przez obydwie strony. Pierwszą akcję natomiast, która mogła zakończyć się golem stworzyli gospodarze. Piłkę odbitą od pleców Matrasa przejął Pietrowski, skutecznie jednak szarżującego napastnika Polonii zatrzymał Szmatuła. W 12 min składną akcję Piasta strzałem, ale tylko w boczną siatkę zakończył Cicman. W 14 min prezent od Podgórskiego dostał Góral i byłby gracz gospodarzy w sytuacji sam na sam, gdyby nie powrót Urbana, który w ostatniej chwili wybił piłkę zawodnikowi Polonii, i to tak skutecznie, że nawet nie było rzutu rożnego. W 24 min Bzdęga z Cicmanem zrobili bardzo podobną akcję po której padł drugi gol dla Piasta w Gdyni, ale tym razem piłka nie dotarła do czekającego na nią w polu karnym Kędziory. Wreszcie w 34 min Bzdęga przedarł się prawą stroną, wycofał piłkę na 20 metr do Cicmana, ten uderzył z całej siły, ale nie trafił nawet w światło bramki. W 40 min poderwali się miejscowi kibice. Góral poradził sobie z dwoma obrońcami Piasta, wpadł w pole karne, na szczęście niedokładnie zagrywał do Pietrowskiego i zdążył w porę piłkę przejąć Klepczyński.

W drugą połowę lepiej weszli gospodarze. Już w 50 min Góral ograł Lisowskiego, wbiegł w pole karne, jego strzał w ostatniej chwili zablokował Krzycki. gdyby zawodnik Polonii zachował się lepiej, byłaby bramka dla bytomian. W 54 min ta niewykorzystana sytuacja zemściła się to na gospodarzach. Bzdęga znalazł lukę obronie w Polonii, uderzył z ponad 20 metrów, Kiełpin wyciągnął się jak struna, ale nie zdołał sięgnąć piłki, która przy prawym słupku wpadła do bramki. W 60 min po rogu główkował Krzycki i zabrakło kilkunastu centymetrów, by na świetlej tablicy pokazał się rezultat 2:0. W 65 min Urban wypracował sobie sytuację dobrą do oddania strzału, uderzył precyzyjnie, Kiełpin przeniósł jednak piłkę nad poprzeczką. Kilka chwil później Świątkowi zabrakło metra by być w sytuacji sam na sam z bramkarzem Polonii. Gospodarze odpowiedzieli niecelnym strzałem z dystansu Chomiuka. W 72 min gliwiczanie rozstrzygnęli losy tego meczu. Świątek wbiegł między dwóch obrońców Poloni, zagrał do Cicmana, który z 8 metrów dopełnił formalności.

W końcówce meczu bytomianie próbowali zmniejszyć rozmiary porażki, ale same chęci to za mało, by strzelić choćby honorowego gola. Goście prezentowali się bez większych kłopotów bowiem rozbijali ataki Polonistów.

Piast: 1. Jakub Szmatuła - 21. Wojciech Lisowski, 14. Adrian Klepczyński
15. Łukasz Krzycki, 4. Mateusz Matras - 17. Tomasz Podgórski, 6. Mariusz Zganiacz, 8. Rudolf Urban (89` 11. Krzysztof Hałgas), 7. Tomasz Bzdęga (59` 10. Adrian Świątek) - 16. Pavol Cicman, 24. Wojciech Kędziora (82` 3. Szymon Matuszek)
W rezerwie: 12. Dariusz Trela, 20. Jan Buryan, 19. Bartosz Sopel, 13. Kamil Groborz
Trener: Marcin Brosz

Polonia: 87. Seweryn Kiełpin - 37. James Sinclar, 21. Daniel Tanżyna
2. Lukas Killar (k), 26. Adrian Chomiuk - 11. Dariusz Góral (57` 27. Paweł Alancewicz), 9. Łukasz Matusiak, 3. Paweł Gamla (73` 19. Mateusz Zaczyński), 15. Piotr Kornack, 10. Jakub Świerczok (78` 14. Robert Wojsyk), 20 Adrian Pietrowski

Relacja LIVE
90+3 Minuta - Arbiter kończy spotkanie. Inkasujemy 3 punkty. Hej Piast :)))
90+1 Minuta - Zaczyński
90 Minuta - ostatnia zmiana. Hałgas zmienia Urbana.
90 Minuta - Ambitnie Poloniści, jeszcze uderzenie Matusiaka, ale kilka metrów obok prawego słupka.
88 Minuta - Gorąco pod bramką Szmatuły, wychodzimy z opresji.
86 Minuta - Na murawie leży Lisowski, potrzebna pomoc służb medycznych. Zawodnik po chwili jest gotowy do gry.
85 Minuta - Wbiegał w pole karne Piasta Kornacki, ale za daleko wypuścił futbolówkę, która opuściła boisko.
84 Minuta - Na spalonym złapany Świątek.
82 Minuta - Polonia z zaangażowaniem, ale to za mało na dobrze dysponowanych niebiesko-czerwonych.
81 Minuta - Matuszek za Wojtka Kędziorę.
79 Minuta - Świetnie teraz Matras zatrzymuje Kornackiego.
78 Minuta - Schodzi Świerczok, jego zmiennikiem Wojsyk.
75 Minuta - Polonia bezskutecznie próbuje odpowiedzieć na dwa trafienia Piasta. Ich ataki są sukcesywnie rozbijane przez gliwicką jedenastkę.
73 Minuta - Zaczyński za Gamlę.
72 Minuta - Po ładnej akcji Adriana Świątka, gola zdobywa Cicman, który z ok. 7 metrów pokonuje Kiełpina :)
70 Minuta - Chomiuk uderzał na bramkę Szmatuły, nie trafiając w jej światło.
68 Minuta - Sam na sam wychodził Świątek, ubiegł go golkiper bytomian, później jeszcze strzelał Podgórski, ale trafił w jednego z obrońców.
67 Minuta - Aut dla Piasta na wysokości "szesnastki", ale nic z tego nie wychodzi.
64 Minuta - Urban z daleka, Kiełpin z kłopotami wybija na róg.
61 Minuta - Rajd Podgórskiego zatrzymany na linii pola karnego.
60 Minuta - Rzut rożny dla "Piastunek". Wykonywał Podgórski, główka Krzyckiego kilkadziesiąt centymetrów nad poprzeczką.
58 Minuta - Boisko opuszcza Bzdęga, zmienia go Świątek.
56 Minuta - Alancewicz w miejsce Górala.
54 Minuta - Tomasz Bzdęgaaa :) Zaskoczenie na trybunach w Bytomiu, Piast obejmuje prowadzenie. Bzdęga swojego pierwszego gola w barwach Piasta strzela z ok. 20 metrów. Kiełpin rzuca się, ale nie sięga piłki.
51 Minuta - Na początku II połowy, gospodarze aktywniejsi.
49 Minuta - Kornacki przedostaje się w pole karne Piasta, mija jednego z obrońców, oddaje strzał, ale trafia prosto w Matrasa.
48 Minuta - Zganiacz daleko w trybuny, od autu Polonia.
47 Minuta - Gamla zbyt mocno do Górala, przejmuje Matras.
Informacja: - Obie jedenastki wbiegają już na murawę gotowe do II połowy.
45+1 Minuta - Arbiter kończy pierwszą część meczu.
45 Minuta - Nie było zbyt wielu przerw w I połowie, sędzia dolicza tylko 1 minutę.
43 Minuta - Na murawie leży Lisowski i Kornacki . Obaj zawodnicy starli się walcząc o piłkę. Po chwili jednak wstają po interwencji medyków.
41 Minuta - Nabrali wiatru w żagle rywale Piasta, który z kolei musi poukładać swoją grę.
39 Minuta - W wielkich opałach byli teraz gliwiczanie. Góral minął Krzyckiego podawał do wbiegającego jednego ze swoich kolegów z zespołu, po sporym zamieszaniu Klepczyński ofiarnym wślizgiem, zażegnuje niebezpieczeństwo.
37 Minuta - Podgórski wycofuje do tyłu, nie potrafią się przebić "Piastunki" przez bytomski mur.
35 Minuta - Szybka odpowiedź gospodarzy, ale kolejny raz dobrze interweniują gliwiccy obrońcy.
34 Minuta - Podanie Bzdęgi do Cicmana, ten uderza z około 18 metrów, zbyt lekko, żeby zaskoczyć Kiełpina.
33 Minuta - Marcin Brosz pokrzykuje z ławki trenerskiej, ma wiele uwag do swoich podopiecznych.
32 Minuta - Nieporozumienie w szeregach bytomian przed polem karnym Piasta. Piłka trafia w ręce Szmatuły.
30 Minuta - Gliwiczanie muszą grać agresywniej, Polonia powoli przejmuje inicjatywę.
28 Minuta - Wolny dla Polonii, szybkie wykonanie, przerzucenie na prawą stronę, wrzutka,pewnie defensywa Niebiesko-czerwonych.
27 Minuta - Na spalonym Kędziora.
25 Minuta - Daleko wybijają futbolówkę teraz gospodarze, przejmuje Piast.
24 Minuta - Cicman płasko z prawego rogu boiska, Poloniści dobrze ustawieni w obronie, przejmują piłkę.
23 Minuta - Piast spokojnie prowadzi grę, czekając na błąd przeciwnika.
22 Minuta - Przekombinował Bzdęga, mógł uderzać, próbował kiwać i stracił piłkę.
20 Minuta - Przewrócił się w polu karnym Chomiuk, arbiter każe grać dalej.
18 Minuta - Pojedynek Podgórskiego i Gamli, zakończony faulem tego drugiego.
17 Minuta - Pietrowski uciekł Klepczyńskiego,na szczeście dobra asekuracja bloku defensywnego.
15 Minuta - Co raz groźniejsi Poloniści, próbują atakować flankami, bez zarzutu pracują do tej pory defensorzy Piasta.
14 Minuta - Faulowany Bzdęga, z prawej strony dośrodkowanie Podgórskiego, głową wybija Gamla.
13 Minuta - Rzut wolny z około 40 metrów dla gości. Miękko wrzucał Urban. Pewnie łapie Kiełpin.
11 Minuta - Piast powoli przedziera się w kierunku pola karnego gospodarzy.
10 Minuta - Żadna z ekip nie potrafi na razie stworzyć akcji otwierającej drogę do bramki rywala.
8 Minuta - Lisowski z autu do Kędziory, napastnik Piasta zdecydował się na drybling, zatrzymany przed "szesnastką".
7 Minuta - Świetna okazja Górala po błędzie Matrasa, przytomne zachowanie Krzyckiego.
6 Minuta - Trochę nerwowej, szarpanej gry z obu stron.
4 Minuta - W środku pola Paweł Gamla fauluje Bzdęgę. Gliwiczanie konstruują atak pozycyjny.
3 Minuta - Bzdęga chciał urwać się do przodu, piłka jednak wychodzi na aut.
2 Minuta - Tanżyna szybszy od Cicmana w polu karnym.
1 Minuta - Zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego z Sosnowca.Rozpoczęli piłkarze Polonii, ale ich akcja szybko przerwana.